EN POPÜLER
Anasayfa » İlginç Bilgiler » Yılanlar Dillerini Neden Hep Dışarda Tutarlar?

Yılanlar Dillerini Neden Hep Dışarda Tutarlar?

www.ilgincseyler.net

yılan 1 yılan

Sürüngenlerin çoğunda dışarı uzatılabilen bir dil yapısı bulunur. Hatta çene kemiklerindeki bir boşluk ağızları kapalıyken de dillerini dışarı çıkarmalarına olanak sağlar. Aslında dilleri sürekli dışarda durmaz. Sürekli olarak dışarıya uzatıp sonra çekerler. Bunu o kadar sık yaparlar ki bizde sanki dilleri sürekli dışardaymış izlenimi bırakırlar.

Özellikle yılanlarda ve kertenkelelerde görülen bu davranışın nedeni dilleriyle çevreden duyum almalarıdır. Ortamdaki koku partikülleri bu canlıların dillerinin üzerindeki almaçlara yapışır. Dil ağzın içine çekildiğinde koku partikülleri damagın üstünde ulunan koku organına iletilir. Böulelikle sürüngenler bu şekilde dilleri yardımıyla havadaki kokuları alırlar.

Bu canlılar avlanırken, ortamı tanımaya çalışırken yada çiftlerşme döneminde eşlerini ararken dillerini daha sık dışarı çıkarırlar.

yılanlar      yılan tatoo

Bir önceki yazımız olan Kış Aylarında Dışarı Çıktığımızda Neden Burnumuz Kızarır? başlıklı makalemizde kırmızı burun, kış bulmaca ve kış masalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.