Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?

www.ilgincseyler.net[ads2]

ayı            kutup ayisi

Belgesellerde bembeyaz karların üzerinde karlarla aynı renkteki kutup ayılarının yaşamını ilgiyle izleriz. Kutuplarda sadece ayıların değil birçok hayvanın kürkünün rengi beyazdır , bunun nedeni canlıların yaşadıkları ortama uyum sağlamalarından kaynaklanır. Hayvanların soğuk ve karla kaplı kutuplarda beyaz olan kürkleri, sıcak ve nemli yerlerde daha koyulaşır. Bu özellik özellikle kuşlarda ve memelilerde görülür. Sıcak bölgelerde yaşayan ayıların kürkleri boz hatta kahverengiyken kutuplarda beyaz olmasının nedeni renk maddesi olan melaninin düşük sıcaklıklarda vücut tarafından üretilmemesidir. Bu durum hayvanlara bulundukları doğa parçasıyla uyumlu bir renkte olma olanağı verirken , hem avlanmalarında hemde diğer avcılardan saklanmalarında çok işlerine yarar.

[ads1]
kutup ayısı        kutup

Bir önceki yazımız olan Yılanların Ayakları Neden Yoktur? başlıklı makalemizde rüyada yılan görmek, yılan bebek ve yılan belgeseli hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

“Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?” üzerine 2 yorum

  1. Belgesellerde bembeyaz karların üzerinde karlarla aynı renkteki kutup ayılarının yaşamını ilgiyle izleriz. Kutuplarda sadece ayıların değil birçok hayvanın kürkünün rengi beyazdır , bunun nedeni canlıların yaşadıkları ortama uyum sağlamalarından kaynaklanır. Hayvanların soğuk ve karla kaplı kutuplarda beyaz olan kürkleri, sıcak ve nemli yerlerde daha koyulaşır. Bu özellik özellikle kuşlarda ve memelilerde görülür. Sıcak bölgelerde yaşayan ayıların kürkleri boz hatta kahverengiyken kutuplarda beyaz olmasının nedeni renk maddesi olan melaninin düşük sıcaklıklarda vücut tarafından üretilmemesidir. Bu durum hayvanlara bulundukları doğa parçasıyla uyumlu bir renkte olma olanağı verirken , hem avlanmalarında hemde diğer avcılardan saklanmalarında çok işlerine yarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.