Etiket arşivi: rüyada yılan görmek

Yılanlar Dillerini Neden Hep Dışarda Tutarlar?

www.ilgincseyler.net[ads2]

yılan 1 yılan

Sürüngenlerin çoğunda dışarı uzatılabilen bir dil yapısı bulunur. Hatta çene kemiklerindeki bir boşluk ağızları kapalıyken de dillerini dışarı çıkarmalarına olanak sağlar. Aslında dilleri sürekli dışarda durmaz. Sürekli olarak dışarıya uzatıp sonra çekerler. Bunu o kadar sık yaparlar ki bizde sanki dilleri sürekli dışardaymış izlenimi bırakırlar.

Özellikle yılanlarda ve kertenkelelerde görülen bu davranışın nedeni dilleriyle çevreden duyum almalarıdır. Ortamdaki koku partikülleri bu canlıların dillerinin üzerindeki almaçlara yapışır. Dil ağzın içine çekildiğinde koku partikülleri damagın üstünde ulunan koku organına iletilir. Böulelikle sürüngenler bu şekilde dilleri yardımıyla havadaki kokuları alırlar.

[ads1]
Bu canlılar avlanırken, ortamı tanımaya çalışırken yada çiftlerşme döneminde eşlerini ararken dillerini daha sık dışarı çıkarırlar.

yılanlar      yılan tatoo

Arananlar:

Yılanın Zehri Neden Kendisine Zarar Vermez?

yılan2  yılan1

Yılan sokması özellikle kırsal bölgelerde görülen önemli bir tehlikedir. Her ne kadar ülkemizde çok zehirli yılanlar olmasa da dünyada zehirli bir çok yılan türü olduğu bilinmektedir. Zehirleriyle birçok canlıyı öldürebilen yılanların vücutlarındaki bu zehirden nasıl etkilenmedikleri merak edilir? Yılan soktuğunda zehirlenme şu yolu izler: Öncelikle zehir vücut sıvılarına karışmalıdır. Vücut sıvısına karışan zehir bu yolla hedef doku yada organa ulaşır. Ulaştığı yapıda hücre içerisine girerek metabolizmaya karışır. Organizma tarafından yabancı olduğu farkedilip bağışıklık sistemi tarafında uygun tepki oluşur.

Zehir kan yoluyla vücuda dağılır ve kan hücrelerni yok etmeye başlar. Bağışıklık sistemide zehirle savaşmak için akyuvar sayısını arttırır ve buna bağlı olarak da ateş yükselir, şişlik ve morluklar oluşur. Yılanların yada zehirli diğer hayvanların zehirleri bir kese yada bez içinde olduğu için vücut sıvılarına karşmaz. İğne, diş yada diken gibi organların içindeki kanallarla avlarına verilir. bu yüzden zehirleri kendilerini etkilemez.

yılan  tıs tıs yılan

Arananlar:

Yılanların Ayakları Neden Yoktur?

www.ilgincseyler.net

kara yılan     yılan 1

Yılanların elleri , kolları , pençeleri yada kanatları olmadığı gibi ayaklarıda yoktur. Fakat ayakları olmayan tek canlı yılanlar değildir. Birçok omurgasız canlıda , omurgalıların suda yaşayanlarında hatta bazı kertenkele türlerinde ayak yoktur.

[ads1]Yılanların ayaklarının olmaması tamamen evrimsel süreçle alakalıdır. Canlıların yaşam şekline ve yaşadığı ortama uyum sağlamak için vücut üyelerinin gelişip körelmesi yada farklı yapılara dönüşmesi evrimleşme olarak bilinmektedir. Yaşanılan ortama en uygun şekil neyse zaman içinde canlının vücudu evcimleşerek yaşamını kolaylaştıracak hali alır. Yılanların ayaklarının olmaması yada kuşların ön üyelerinin zamanla kanat halini alarak uçmalarını sağlaması buna örnek verilebilir.

yılan iskelet  [ads2]     yılan

Arananlar: