Etiket arşivi: mum

Mumun Yanması İçin Hava Gerekliyken Neden Üflediğimizde Söner?

mumlar       mum 1

Elektrik kesildiğinde hemen bir mum yakarız. Mum ışığı karanlıkta kalmaktan kurtarız bizi. Elektrikler gelince mumu söndürürürz. Bu söndürme işini de genelde üfleyerek yaparız. Normalde ateşin yanması için hava gerekliyken mumun üflendiğinde sönmesi ilginçtir.

Bunun nedeni mumun yanma şeklindedir. Mumun yanması için gerekli olan şeylerin başında tabiki hava gelir. Biz mumu bir kibritle yaktığımızda fitilinin alev alıp yandığını görürüz ama bu sadece göz yanılmasıdır. Aslında mumu yaktığımızda yanan fitilin dibindeki parafinden yüzeye doğru yükselen karbon-hidrojen bileşikleridir. Bu bileşiklerin yanma ve buharlaşma sıcaklıkları çok düşük olduğundan bunlar kendileri yanarken fitili tutuşturamazlar bile. Mum sıcaklığın etkisiyle erirken üstte bir miktar fitilin hep kalması da bu yüzdendir. Mumun yanması için bu hidrokarbon buharının havadaki oksijene ihtiyacı vardır. Muma üflediğimizde de havayla birlikte oksijende üfleriz. Ancak üflediğimiz hava çok hızlı olduğundan fitilin etrafında yanan hidrokarbon bileşiklerini fitilden koparır. Böylece mum sönerken fitilden ayrılan hidrokarbonlar soğumaya başlar. Soğuyup havaya dağılan hidrokarbonlar oldukça ağır kokulu siyah renkli bileşiklere dönüşerek havada uçuşan siyah iplikler gibi görünürler.

mumm         Mum

Mum Nasıl İcat Edildi?

mum 1      Mum

Yorgun geçen bir günün ardından eve gelip rengarenk ve farklı kokulardaki mumları yakarak dinlenmeye ve rahatlamaya çalışırız. Eskiden sadece aydınlatma amaçlı kullanılan mumlar günümüzde ; rahatlamak , hoş bir ortam yaratmak , çoğu zamanda romantizm için kullanılırlar. Peki eskiden en önemli aydınlatma aracı olan mumlar nasıl yapılmıştır?

İlk olarak kimler tarafından yapıldığı bilinmese de bundan 2000 yıl önce hayvansal yağların arasına pamuk sokarak mum yapılmaya başlanmıştır. Ancak bu mumlar o zamanlarda herkez tarafından kullanılamayacağı kadar lüks ve pahalıydı. 17.yy da Fransız bilim adamı Sieur Le Brez mumları kalıba dökünce , üretimi daha ekonomik oldu ve kullanımı yaygınlaştı. 1850 yılında İskoçya’da James Young adlı kimyager ise ilk parafin mumlarını yaptı.

mumlar      mumm

Ruj Neden Yapılır?

ruj 2   ruj ruj 1

Makyaj denilince akla ilk gelen nedense ilk ruj olur. Makyajın vazgeçilmez malzemesi olan ruj , genel olarak mumsu bir malzemeden yapılır. Genellikle balmumu kullanılır.
Buna uçucu bir yağ (hint yağı , vs) gibi bir yağ ilave edilir. Böylece rujun kolay sürülmesi ve dağılmaması sağlanır. Ruja rengi boya maddeleri ile verilir.
Kozin bu boya maddelerinin başında gelir , rujun dudakta kalıcılığını sağlamak için ise içine yağ asitlerinin esterleri katılır.