Anasayfa » İlginç Bilgiler » Tavuklar Kuluçkada Neden Yumurtalarını Çevirirler?

Tavuklar Kuluçkada Neden Yumurtalarını Çevirirler?

civciv 300x235 Tavuklar Kuluçkada Neden Yumurtalarını Çevirirler?      yumurta 300x225 Tavuklar Kuluçkada Neden Yumurtalarını Çevirirler?

Kuşlar gibi kanatlı kümes hayvanları da yumurtlayarak çoğalırlar. Kanatlı kümes hayvanlarının en bilineni olan tavuk yumurtaların üzerine kuluçkaya yatar. Bu hayvanlarda kuluçka bölgesi denilen karınlarının alt kısmındaki bölüm kuluçka zamanında tüylerini döker. Böylece tüyleri dökülen bölümdeki kılcal damarlardan yumurtaya geçen ısı embriyonun gelişim sürecini tamamlamasına yardımcı olur.  Tavukların kuluçka süresince yumurtalarını çevirme nedeni , bu ısının ebriyo ya eşit dağılmasını sağlamaktır. Ayrıca bu şekilde çevirdiklerinde embriyonun beslendiği yolk denen kısım homojen bir şekilde dağılmış olur. Ayrıca embriyonun gelişiminde doku farklaşmasını sağlamak için hücre göçleri olur. Bu hücre göçlerinde yer çekimi etkilidir. Yumurtanın çevrilmesi sayesinde hücre göçünün de homojen olması sağlanır.

 Tavuklar Kuluçkada Neden Yumurtalarını Çevirirler?        tavuk 300x225 Tavuklar Kuluçkada Neden Yumurtalarını Çevirirler?

Bir önceki yazımız olan Hayvanlar Neden Kuyrukludur? başlıklı makalemizde hayvan, inek ve kanguru hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes