Anasayfa » İlginç Bilgiler » Rengi Sarı olduğu Halde Mısır Taneleri Patlayınca Neden Beyaz Olur?

Rengi Sarı olduğu Halde Mısır Taneleri Patlayınca Neden Beyaz Olur?

mısır 300x225 Rengi Sarı olduğu Halde Mısır Taneleri Patlayınca Neden Beyaz Olur?    mısır 1 300x182 Rengi Sarı olduğu Halde Mısır Taneleri Patlayınca Neden Beyaz Olur?

Patlamış mısır hepimizin severek yediği çerezlerin başında gelir. Özellikle sinema keyfinin vazgeçilmezlerindendir. Taze mısır taneleri kurutulup koçanından ayıklanır. Sonra bu sarı taneler ısıtılır. Ortaya kar gibi bembeyaz bir yığın patlamış mısır çıkar. Sarı mısır tanelerinin patlayınca neden beyaz yığınlara dönüştüğünü merak ederiz. Bunun sebebi mısırın içindeki nişastadır. Mısır taneleri ısıtıldığında mısırın içindeki su ısının etkisiyle genleşir ve kabuğa basınç uygulamaya başlar. Bu basınç yeterince artınca mısır tanesinin kabuğunu patlatır. Patlama olduğunda dışarı çıkan beyaz renkli kabarık nişastadır. Nişasta normalde mısırın içinde Jelatin yapıda bulunur. Taneler ısınınca nişasta patlamaz. Bunun yerine ısıyla genleşerek jelimsi kabarcıklar halini alır. Sonra bu kabarcıklar birleşir ve şekilsiz beyaz patlakları oluşturur.

patlamış mısır 300x223 Rengi Sarı olduğu Halde Mısır Taneleri Patlayınca Neden Beyaz Olur?     Patlamamaış mısır 300x261 Rengi Sarı olduğu Halde Mısır Taneleri Patlayınca Neden Beyaz Olur?

Bir önceki yazımız olan Greenwich Meridyeni Neden Başlangıç Meridyenidir? başlıklı makalemizde greenwich e nasıl gidilir, greenwich kentpark ve greenwich meridyeni hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes