Anasayfa » İlginç Bilgiler » Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?

Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?

www.ilgincseyler.net

ayı Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?            kutup ayisi 300x205 Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?

Belgesellerde bembeyaz karların üzerinde karlarla aynı renkteki kutup ayılarının yaşamını ilgiyle izleriz. Kutuplarda sadece ayıların değil birçok hayvanın kürkünün rengi beyazdır , bunun nedeni canlıların yaşadıkları ortama uyum sağlamalarından kaynaklanır. Hayvanların soğuk ve karla kaplı kutuplarda beyaz olan kürkleri, sıcak ve nemli yerlerde daha koyulaşır. Bu özellik özellikle kuşlarda ve memelilerde görülür. Sıcak bölgelerde yaşayan ayıların kürkleri boz hatta kahverengiyken kutuplarda beyaz olmasının nedeni renk maddesi olan melaninin düşük sıcaklıklarda vücut tarafından üretilmemesidir. Bu durum hayvanlara bulundukları doğa parçasıyla uyumlu bir renkte olma olanağı verirken , hem avlanmalarında hemde diğer avcılardan saklanmalarında çok işlerine yarar.

kutup ayısı 300x200 Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?        kutup Kutup Ayılarının Rengi Neden Beyazdır?

Bir önceki yazımız olan Yılanların Ayakları Neden Yoktur? başlıklı makalemizde rüyada yılan görmek, yılan bebek ve yılan belgeseli hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar:

2 yorum

  1. Belgesellerde bembeyaz karların üzerinde karlarla aynı renkteki kutup ayılarının yaşamını ilgiyle izleriz. Kutuplarda sadece ayıların değil birçok hayvanın kürkünün rengi beyazdır , bunun nedeni canlıların yaşadıkları ortama uyum sağlamalarından kaynaklanır. Hayvanların soğuk ve karla kaplı kutuplarda beyaz olan kürkleri, sıcak ve nemli yerlerde daha koyulaşır. Bu özellik özellikle kuşlarda ve memelilerde görülür. Sıcak bölgelerde yaşayan ayıların kürkleri boz hatta kahverengiyken kutuplarda beyaz olmasının nedeni renk maddesi olan melaninin düşük sıcaklıklarda vücut tarafından üretilmemesidir. Bu durum hayvanlara bulundukları doğa parçasıyla uyumlu bir renkte olma olanağı verirken , hem avlanmalarında hemde diğer avcılardan saklanmalarında çok işlerine yarar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes