Anasayfa » İlginç Bilgiler » Karasineklerin Ön Ayaklarını Birbirine Sürtmesinin Nedeni Nedir?

Karasineklerin Ön Ayaklarını Birbirine Sürtmesinin Nedeni Nedir?

sinek 1 300x244 Karasineklerin Ön Ayaklarını Birbirine Sürtmesinin Nedeni Nedir?      sinekk 300x239 Karasineklerin Ön Ayaklarını Birbirine Sürtmesinin Nedeni Nedir?

Sinekler yaz aylarında birden çoğalıp etrafta uçmaya başlarlar. Üzerimize özellikle de açıktaki yiyeceklerimize konarlar. Kovsak bile yeniden gelen bu sinir bozucu hayvanların biryere konduklarında ön ayaklarını sürekli olarak birbirine sürttüğünü görürüz. Sineklerin ayaklarını birbirine sürtmesinin iki nedeni vardır. Sineklerin ağızlarında proboscis denilen hortum şeklinde beslenmek için kullandıkları bir uzantı vardır. Sinekler sadece ayaklarını birbirine sürtmez aynı zamanda ayaklarını proboscise sürterler. Bunu yapma nedenleri proboscise yapışan polenleri ayaklarıyla temizlemeye çalışmalarıdır. İkinci nedeni ise sineklerin tat almasıyla alakalıdır. Sinekler ayaklarıyla tat alırlar. Ayaklarını birbirine sürterek üzerine kondukları şeyin tadına bakıp besin olup olmadığını anlarlar.

sinek Karasineklerin Ön Ayaklarını Birbirine Sürtmesinin Nedeni Nedir?

Bir önceki yazımız olan İnsanların Karnı Neden Guruldar? başlıklı makalemizde gevşemek, guruldama ve karın hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

BIGTheme.net • Free Website Templates - Downlaod Full Themes